سلامت

بسته‌بندی مواد غذایی با استفاده از ضایعات کشاورزی در هند

دنیای سبز تر - 26 تــیر 1396   04:28
 بسته‌بندی مواد غذایی با استفاده از ضایعات کشاورزی در هند
 
 
شرکت آلمانی BIO-LUTIONS با شرکای هندی خود،  راه حلی برای بسته بندی و ظروف یکبار مصرف مواد غذایی ارائه داده که از مواد زاید کشاورزی درست می شود و ماده‌ای زیست تخریب پذیر است که به طبیعت برمی‌گردد.

هند سالانه ۵۵۰ میلیون تن باقیمانده محصول تولید می‌کند و سالانه حدود ۳۲ میلیون تن از ضایعات محصولات کشاورزی در این کشور سوزانده    می‌شود.  از آن‌جایی که یک کشاورز فقیر نمی‌تواند هزینه کار یا زمانی برای تمیز کردن مزرعه خود درنظر بگیرد، سوزاندن ضایعات تنها روشی است که انجام می‌دهد. اما اگر فردی پیدا شود و مزرعه‌اش را از ضایعات پاک کرده و به وی برای این ضایعات پولی هم بپردازد، باعث رضایتمندی او هم می‌شود.
این موضوع آن جایی جالب‌تر می شود که این ضایعات به ماده‌ای زیست تخریب پذیر برای جایگزینی مواد پلاستیکی بسته بندی مواد غذایی برای میوه ها و سبزیجات استفاده شود.
در همین راستا، این ایده توسط شرکت BIO-LUTIONS، یک شرکت آلمانی، با شرکای هندی خود کریان متیو، کوریان جورج و جورج توماس معرفی شد.
این شرکت تکنولوژی ابتکاری خود را، به منظور تبدیل تقریبا هر گونه ضایعات کشاورزی به مواد بسته بندی ارایه داده است.
Bio-lutions هند، به کشاورزان هندی امکان می دهد که نه تنها درآمد خود را متنوع کنند بلکه از ضایعات کشاورزی بهره‌ای هم نصیب‌شان شود.
گفتنی است Bio-Lutions، برنده جایزه نوآوری "مواد بر پایه بیولوژیک" ( Bio -based material) در سال ۲۰۱۷ شد. این شرکت در ماه فوریه امسال عملیات خود را در هند آغاز و نخستین کارخانه تولیدش را در حومه بنگلور تاسیس کرد. تکنولوژی منحصر به فرد این شرکت تنها نیاز به دو ماده دارد: آب و ضایعات کشاورزی.

مراحل انجام کار
نخست آب ماده آلی گرفته می‌شود. در مرحله دوم آن‌ها با استفاده از نوعی مکانیسم مکانیکی به الیاف کوچک یا بسیار کوچک ( نانو) تبدیل می‌شوند و در زمان مخلوط شدن با آب، عمل اتصال انجام می شود و درنهایت به انواع مختلفی از بسته بندی و کارد و چنگال یکبار مصرف تبدیل می شوند. در انجام این کار، به هیچ گونه ماده افزودنی شیمیایی نیاز نیست!
ادواردو گوردیلو مدیرعامل و بنیانگذار BIO LUTIONS می گوید: "تصور کنید بسته های گوجه فرنگی از گیاه گوجه فرنگی ساخته شده، بسته بندی قهوه ساخته شده از زباله های زراعی کشت قهوه و یا شاید بسته بندی کوکی ساخته شده از کاه گندم باشد."
کریان متیو ، مدیر و شریک BIO-LUTIONS هند می‌گوید: "مدل ما به دنبال منابع، تولید و بازار محلی است. در واقع طرح ما بخشی از سیستم مدیریت زباله‌های محلی به شمار می‌رود، رویکرد سازمانی ما رویکردی سبز و با حداقل ردپای کربن است."
 
منبع: خبرگزاری ایانا

01