بهترین راه برای کم‌کردن تولید کربن

دنیای سبز تر - 25 تــیر 1396   12:44
بهترین راه برای کم‌کردن تولید کربن
 
اگر بخواهید سهم خود را در تولید کربن کم کنید، بازیافت و استفاده از حمل و نقل عمومی خوب است اما برای اینکه اثربخشی بیشتری داشته باشید باید فرزند کمتری به دنیا بیاورید. این حاصل تحقیق تازه‌ای است که به بررسی ۳۹ مقاله علمی، گزارش دولتی و برنامه مبتنی بر وب پرداخته است؛ این تحقیق درباره اینکه چگونه انتخاب‌های سبک زندگی می‌تواند سهم هر فرد در انتشار گازهای گلخانه‌ای را کم کند، انجام شده است.

به گزارش ایانا از ساینس، این تیم تحقیقاتی در گزارشی در مجله Environmental Research Letters گزارش دادند که بسیاری از راه حل‌های تبلیغ شده مثل شستن لباس با آب سرد یا جایگزین کردن لامپ های رشته‌ای با لامپ‌های ال ای دی، تاثیر ناچیزی در کاهش گازهای گلخانه ای دارند (به جدول پایین نگاه کنید). اما چهار انتخاب در سبک زندگی تاثیر بسیار زیادی دارند: گیاهخوار شدن، هوایی سفر نکردن، کنار گذاشتن ماشین و مهمتر از همه فرزند کمتر داشتن.
گوشت نخوردن، به‌طور متوسط، میزان تولید دی اکسید کربن هر فرد را تا ۸۲۰ کیلوگرم در سال کم می‌کند که تقریبا چهار برابر کاهشی است که می‌توان از راه بازیافت حداکثری به دست آورد. (بخش عمده انتشار گاز ناشی از خوردن گوشت، از طریق انرژی زیادی که برای رشد، برداشت و فرآوری غذای مورد نیاز دام لازم است حاصل می‌شود). منصرف شدن از یک سفر هوایی دو طرفه بر فراز اقیانوس اطلس هر ساله می‌تواند تا یک هزار و ۶۰۰ کیلوگرم سرانه انتشار دی اکسید کربن را کم کند. استفاده نکردن از ماشین، تولید گاز کربن هر فرد را تا دو هزار و ۴۰۰ کیلوگرم کاهش می دهد. اما هر فرد با انتخاب گزینه یک فرزند کمتر در خانواده می‌تواند تا ۵۸,۶ تن (درحدود میزانی که ۷۰۰ نوجوان در تمام عمر خود تا جایی که می‌توانند زباله‌های خود را بازیافت کنند)، از تولید گاز دی اکسید کربن جلوگیری کند.
با وجود کارآمدی این چهار اقدام، هیچ یک از کتاب‌های آموزشی در مدارس کانادا ، گزارش‌های دولتی یا وب‌سایت‌ها در اتحادیه اروپا، ایالات متحده، کانادا یا استرالیا، به این خاطر که بیشتر این اقدامات نیازمند تغییر اساسی در سبک زندگی است، این گزینه‌ها را مطرح نمی‌کنند.

00