پسماند

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها:

روزانه 13 هزار و 411 تن زباله در هفت استان ساحلی تولید می شود

دنیای سبز تر - 25 تــیر 1396   07:32
مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها:

روزانه 13 هزار و 411 تن زباله در هفت استان ساحلی تولید می شود
 
مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها گفت: روزانه حدود ۱۳ هزار و ۴۱۱ تن پسماند در هفت استان ساحلی کشور تولید می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست، مسعود احمدی مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت مدیریت پسماند شهرهای ساحلی، با اشاره به اینکه  در حال حاضر جمعیت شهری و روستایی استان های ساحلی در حدود ۱۷ میلیون نفر است، گفت: سرانه تولید پسماند در استان‌های ساحلی به طور میانگین حدود ۸۰۸ گرم به ازای نفر در روز در شهرها و حدود ۵۷۷ گرم به ازای هر نفر در روز در روستاها است.
احمدی افزود: به طور میانگین، روزانه حدود ۱۳ هزار و ۴۱۱ تن پسماند در هفت استان ساحلی کشور تولید می‌شود که در حال حاضر حدود ۱۸ درصد از پسماندهای عادی تولیدی در استان‌های ساحلی بازیافت و مابقی یعنی حدود ۸۲ درصد زباله تولیدی دفن می‌شود. این در حالی است که میانگین کشور، حدود ۲۳ درصد بازیافت و حدود ۷۷ درصد دفن زباله است. البته در افق برنامه پنج ساله که از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ را در بر می‌گیرد، مصوب شده که این رقم به ۸۰ درصد بازیافت و در نهایت ۲۰ درصد دفن بهداشتی برسد.
وی افزود: در افق این برنامه پیش بینی شده، در پایان برنامه شاهد جمع آوری حداقل ۳۰ درصد پسماندها به صورت تفکیک شده و ۶۰ درصد نیز به صورت مکانیزه باشیم. همچنین حدود ۷۵ درصد پسماند استان‌های ساحلی کشور به صورت تر و خشک بازیافت شود، حدود ۱۰ درصد پسماند به انرژی تبدیل شود و نهایتا ۱۵ درصد نیز دفن بهداشتی داشته باشیم. در همین راستا، زباله سوز نوشهر به عنوان نخستین زباله سوز در استان های ساحلی کشور، امسال افتتاح می شود.
او یکی از مهم ترین اقدام‌های صورت گرفته در این زمینه در دولت یازدهم را تصویب طرح جامع مدیریت پسماند استان های ساحلی در جلسه تیرماه سالجاری هیات دولت برشمرد و ابراز امیدواری کرد: پس از تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی، شاهد بر طرف شدن مشکل مدیریت پسماند در استان های ساحلی و کلانشهرها طی یک برنامه پنج ساله باشیم.

00