آب

وزیر نیرو عنوان کرد:

اختصاص سالانه 8/10 میلیارد متر مکعب آب به محیط‌زیست برای احیای تالاب‌ها

دنیای سبز تر - 25 تــیر 1396   05:45
وزیر نیرو عنوان کرد:

 اختصاص سالانه 8/10 میلیارد متر مکعب آب به محیط‌زیست برای احیای تالاب‌ها
 
وزیر نیرو گفت: سالانه 8/10 میلیارد متر مکعب آب به محیط‌زیست برای تداوم حیات رودخانه‌ها و احیای تالاب‌ها اختصاص داده می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، چیت چیان متوسط بارندگی های کشور را حدود یک سوم دیگر کشورها اعلام کرد و با بیان اینکه باید بهره برداری از آب را در بخش کشاورزی ارتقا دهیم گفت: حدود 100 میلیارد متر مکعب در سال منابع آبی داریم که از این میزان حدود 92 درصد در بخش کشاورزی، 6 درصد در بخش شرب و بهداشتی و 2 درصد هم در بخش صنعت استفاده می شود.
وزیر نیرو ارزان بودن آب را یکی از دلایل مصرف بی‌رویه برشمرد و گفت: تأمین هر متر مکعب آب شرب 1000 تومان هزینه دارد، در حالی که از مصرف‌کنندگان تنها 450 تومان دریافت می‌شود، بنابراین انگیزه‌ای برای نصب فناوری و تجهیزات کاهش مصرف ندارند.
او در ادامه به موضوع کشاورزی پرداخت و افزود: اگر وزارت جهاد کشاورزی با اریه تسهیلات اجازه دهد سطح زیر کشت با آبیاری تحت فشار افزایش پیدا کند، وضعیت آب‌های زیرزمینی باز هم بدتر خواهد شد، زیرا در روش آبیاری قطره‌ای آن مقدار آبی که با روش غرقابی در زمین نفوذ می‌کرد، هم نفوذ نمی‌کند.
چیت چیان در مورد سد سازی‌ها در کشور گفت: در شروع دولت یازدهم 144 سد در دست اجرا بود که قریب 50 تا از آن‌ سدها پس از مطالعات محیط‌زیستی رد شدند.
وی در مورد سد گتوند هم گفت: با اجرای برنامه علاج‌بخشی سد گتوند که توسط کارگروهی زیر نظر دانشگاه تهران انجام شده است، امیدواریم تا 10 سال آینده مشکل شوری آب این سد حل شود.

00