داروگ شماره 11 منتشر شد

دنیای سبز تر - 30 بهمن 1395   12:14

سفرهای تابستانی در ماهنامه داروگ
 
یازدهمین شماره داروگ، یک شماره تابستانی است. سفر و طبیعت‌گردی از روی جلد شروع می‌شود و در صفحات داخل ادامه می‌یابد.
« با معرفت سفر کنیم» در صفحه اول، خواننده را برای پرنده‌نگری و « گردش و شب‌مانی در طبیعت» در صفحات بعد آماده می‌کند.
چی ببریم؟ وسایل را چطور در کوله‌پشتی بچینیم؟ چادر را چطور برپا کنیم؟ چه نوع کفش و کلاه و عینک و کیسه‌خوابی انتخاب کنیم؟ همه این‌ها را همراه با تصویرهای خیلی خوب در داروگ می‌خوانیم.
از روی جلد معلوم است که مار یکی از مطالب اصلی این شماره است.« افعی دم عنکبوتی» یکی از شگفت‌انگیزترین گونه‌های مار است که در ایلام، کردستان و لرستان دیده می‌شود.
مصاحبه با عکاس پرنده‌نگر، خیلی نکته‌های آموزنده و جدید دارد. اما در صفحات بعد صدای رگبار دارکوب روی درخت در گوشمان می‌پیچد و می‌فهمیم که جمجمه و مغز دارکوب چگونه در برابر این ضربه‌های شدید، حفاظت می‌شود. همه این‌ها یک طرف، فلش‌کارت‌هایی که همراه مجله است هم یک طرف. 10 پرنده با تصویر رنگی زیبا و شرح کوتاه، هدیه این شماره داروگ است.
نوشته‌های بچه‌های سبز از کارهای محیط‌زیستیشان هم از بخش‌های خواندنی مجله است. دماوند؛ نماد ملی ایران به مناسبت 13 تیر روز ملی دماوند ما را با کلاه دماوند و آبشار یخی، کاسه آتش‌فشان، پناهگاه‌ها و یخچال‌های این کوه عظیم آشنا می‌کند.
سرگرمی که 14 صفحه را به خود اختصاص داده، از جالب‌ترین بخش‌های مجله است. داروگ در 64 صفحه رنگی به قیمت 5000 تومان روی دکه‌های مطبوعاتی است. 

27